Wczytuję dane...

Jak spawać aluminum?

Jak spawać aluminum?

Jest to materiał lekki, trwały i w dużym stopniu odporny na korozję. Zalety aluminium sprawiają, że spawanie elementów wykonanych z tego tworzywa jest powszechne na całym świecie. Do tej pracy trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Jak spawać aluminium i uzyskać trwałe połączenia?

Podstawowe zalety aluminium

Aluminium znajduje wiele zastosowań w różnych gałęziach gospodarki. Jest tworzywem o dużej plastyczności oraz niskiej temperaturze topnienia. Pozwala to w łatwy sposób tworzyć skomplikowane konstrukcje zawierające duże i małe elementy. Aluminium jest estetyczne i łatwe do utrzymania w czystości. Ponadto w przemyśle stosowane są domieszki innych metali oraz różne powłoki dekoracyjno-ochronne. Dzięki temu można uzyskać dodatkowe właściwości produkowanych przedmiotów i dostosować ich wygląd do wymagań inwestorów.

Spawarka do aluminium

Spawanie pozwala na trwałe i mocne łączenie ze sobą wielu rodzajów metali. Na rynku dostępne są łatwe w użyciu spawarki, które mogą działać w różnych trybach pracy. Dlatego spawanie aluminium wykonują nie tylko specjaliści, lecz także majsterkowicze w przydomowych warsztatach. Do pracy należy w odpowiedni sposób przygotować sprzęt, a także przedmioty podlegające obróbce. W przeciwnym razie jakość uzyskanych spoin nie będzie zadowalająca i połączenia mogą być nietrwałe.

Przygotowanie do spawania aluminium

Podstawową kwestią jest oczyszczenie materiału, który będzie poddawany spawaniu. Z aluminiowych elementów należy usunąć pozostałości tłuszczu, a także ślady po smarach i olejach. Jeśli materiał nosi oznaki korozji, należy je usunąć, najlepiej za pomocą drucianej szczotki. Przedmiot po czyszczeniu powinien być natychmiast spawany, co pozwoli na uzyskanie najwyższej jakości połączeń. Przechowywanie aluminiowych elementów w warsztacie lub magazynie nawet przez kilka godzin bez zabezpieczenia może spowodować, że pojawią się na nich niewidoczne dla oka zabrudzenia wymagające ponownego usunięcia.

Różne metody łączenia metali

Przed rozpoczęciem spawania należy sprawdzić, jaki jest skład obrabianego przedmiotu. Pozwoli to na weryfikację domieszek użytych do aluminium i ustawienie parametrów spawarki w optymalny sposób. Do łączenia aluminium dobrym rozwiązaniem jest sprzęt posiadający funkcję łączenia metali metodą TIG oraz MIG/MAG. W obu przypadkach praca jest wykonywana w osłonie gazowej, co pozwala na uzyskanie najlepszych rezultatów. Gaz osłonowy chroni obszar pracy przed wpływem warunków atmosferycznych, co wpływa na jakość spoiny. Często polecane jest spawanie z osłoną z argonu, metoda powinna być jednak dobierana przy uwzględnieniu grubości spawanych przedmiotów oraz umiejętności operatora.

Spawanie metodą TIG i MIG/MAG

Spawarki typu MIG/MAG mają dużą funkcjonalność, a ich obsługę może szybko opanować początkujący użytkownik. Koszty eksploatacji tych urządzeń są niskie, dzięki czemu pozwalają na spawanie w domu bez rujnowania domowego budżetu. Spawanie metodą TIG pozwala natomiast na wykonywanie precyzyjnych połączeń nawet na fragmentach aluminium o grubości mniejszej niż 1 milimetr. Tego typu sprzęt jest jednak trudniejszy w obsłudze, a uzyskanie trwałego połączenia metali wymaga doświadczenia. Dlatego spawarki TIG są polecane profesjonalistom i najczęściej wykorzystywane w zakładach pracy.

Warunki pracy urządzeń

Podczas spawania należy uwzględnić różny stopnień przepływu gazu osłonowego, który powinien być dostosowany do warunków pracy. Zwykle spawanie aluminium wykonywane na zewnątrz pomieszczeń wymaga większej ilości gazu niż łączenie metali wykonywane w warsztacie. W przypadku urządzeń typu TIG ważny jest dobór średnicy elektrody nietopliwej, natomiast spawarka do aluminium MIG/MAG wykorzystuje drut w rolce podającej. Musi być on przechowywany bez kontaktu z wilgocią, która może doprowadzić do zmniejszenia wydajności spawania oraz pogorszenia trwałości uzyskanego połączenia.

Spawanie jest jednym z najlepszych sposobów łączenia aluminium. Odpowiednie przygotowanie do pracy spowoduje, że estetyczne spoiny będzie mógł uzyskać nawet początkujący majsterkowicz. Spawanie w domu lub w miejscu pracy wymaga regularnej weryfikacji sprawności urządzeń i dobierania optymalnych ustawień spawarki do obrabianych przedmiotów. W ten sposób praca będzie mogła być prowadzona w bezpiecznych warunkach, a uzyskane spoiny nie będą pękać i spełnią swoje zadanie przez długi czas.